Chińskie zuma

Chińskie zuma, czyli gra zuma wszystkim znana i lubiana. To jest jedna z tych już dawno wymyślonych przez Chińczyków gier kulki chińskie. Gry te już dawno znane na dalekim wschodzie, w Polsce pierwsza taka gra kulki została stworzona przez Jarosława Lewandowskiego w 1995 roku. Od tego właśnie czasu chińskie kulki stały się popularne również w Polsce. Cała magia tych kulek przenosi nas do Chin, gdzie rozgrywa się cała ich niesamowita akcja.

W panelu głównym tej gry zuma mamy kule ze znakami chińskimi oraz świątynia. Prawdopodobnie jest to świątynia Nieba, czyli święte miejsce czczone przez tamtejszą ludność. Wspomniane już przeze mnie kulki z znakami, to w rzeczywistości są kryształy, które posiadają tajemniczą moc i są umieszczone właśnie w tej świątyni. Aby przejść do opisu gry zuma naciśnij trzecią od lewej strony świątyni, żółtą kulkę i przeczytaj instrukcje w języku chińskim. Zapewne jednak nie potrafisz biegle władać tym oto językiem, więc wytłumaczę ci, o co chodzi w grze chińskie zuma.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.3/10 (62 votes cast)


Więc tak, twoim zadaniem w grze Chińskie zuma jest zdejmowanie z planszy kulek tego samego koloru (muszą znajdować się przynajmniej trzy kulki tego samego koloru obok siebie), za pomocą wyrzutni, która umieszczona jest gdzieś na planszy. Misiek z armatą może poruszać się wokół własnej osi, możesz to wykonywać za pomocą myszki, ruszając nią dookoła. Na samym środku wyrzutni zawsze umieszczony jest kolor kulki, jaka aktualnie znajduje się w armacie. Po bokach zaś znajduje się kolor następnej dostępnej kulki. Wyrzucanie kulki z armaty odbywa się za pomocą lewego przycisku myszy.

Jeśli aktualna kula nie pasuje nigdzie, możesz ją pominąć naciskając środkowy przycisk myszy(czyli kółko), wtedy aktualna kula zostanie zamieniona z następną, jednak zamieniona kula pozostaje na następną kolejkę. Łatwiejszym sposobem pomijania kul jest wyrzucenie ją poza planszę gry zuma, jednak nie zawsze to jest możliwe, ponieważ wąż z kul może cię obtoczyć i wtedy jedynym wyjściem jest zamienianie kul.

A teraz powiem, jakie mogą ci się trafić bonusowe kulki i jakie one korzyści przynoszą. Kula z dwoma pionowymi, równoległymi kreskami oznacza pauzę, czyli po zebraniu tej kulki cały wężyk, zatrzymie się na parę sekund. Ty w tym czasie masz ułatwione zadanie na zbijanie kul. Gdy zbierzesz kulkę z punktem w środku, wybuchnie i znikną inne kulki znajdujące się w jej zasięgu. Po zebraniu kulki z dwoma szczapkami do tyłu, cały wężyk z kulkami przez parę chwil będzie poruszał się w odwrotną stronę. Zbierając kulę z celownikiem otrzymasz celownik laserowy, dzięki któremu będzie ci łatwiej trafić w zamierzone miejsce. Pamiętaj jednak, że nie dostajesz go na zawsze, znika on po upływie pewnego czasu z grze zuma.

Następnym bonusem gry Chińskie zuma, jaki możesz dostać to kulka ze znakiem „x” oznacza ona, że następna twoja kula jest kulą eliminacji, czyli zostaną usunięte wszystkie kulki tego samego koloru z planszy, niezależnie od tego czy leżą one obok siebie, czy też nie. Następnie możesz zebrać żółtą gwiazdkę, dzięki której otrzymujesz dodatkowe punkty oraz dzięki której możesz ulepszyć inne kulki, dzięki czemu będą one pojawiały się częściej. Zbierając różnokolorową kulkę, twój następny strzał może zniszczyć każdy kolor, czyli jest to wielokolorowa piłka.

Następnie ułatwieniem w grze zuma może być również kulka z namalowaną rakietą, dzięki której możesz zniszczyć w następnym strzale nieograniczoną liczbę kul (zależy to od tego w ile kul trafisz, rakieta porusza się po linii prostej, więc celuj tak, aby zniszczyć jak najwięcej kulek). Twoim głównym zadaniem w jej grze kulki zuma jest obrona gwiazdy w bańce znajdującej się na końcu trasy. Jeśli chociaż jedna z kul dotrze do tego miejsca, to przegrałeś i zostaje ci odebrana jedna szansa.

Na początku gry Chińskie zuma masz do dyspozycji trzy szanse, to zależy tylko od ciebie, czy te szanse pozostaną do samego końca gry zuma. Gra chińskie zuma składa się z z dwunastu dużych leveli, które z kolei są podzielone na trzy mniejsze, z każdym kolejnym rozdziałem trudność gry chińskie zuma wzrasta. Warto, więc zagrać w tą wspaniałą grę zuma, a do tego po ponownej chęci zagrania w chińskie zuma, możesz wczytać poprzedni stan gry. Życzę więc miłej gry i udanej zabawy.

Chińskie zuma, 6.3 out of 10 based on 62 ratings